niedziela, 6 października 2013

Pierwsze symptomy poważniejszych problemów ze skórą - kiedy do lekarza?


Wiele chorób skóry jest bagatelizowana, ze względu na małą szkodliwość. Do lekarza idziemy dopiero wtedy, kiedy choroba nabierze rozmachu i zaczyna przeszkadzać nam w życiu. Pojawiają się rany, wykwity, bąble... a praktycznie wszystkiemu mogliśmy zapobiec! Kiedy zacząć się martwić, czego nie bagatelizować i jak z tym walczyć?
ŁUPIEŻ!

Zwykły łupież, na który znajdziemy milionjeden szamponów w drogeriach, nigdy nie jest zwykłym łupieżem. A szampony z drogerii tylko maskują dolegliwość, a nie leczą przyczyny powstawania. 

Łupież dzielimy na dwa rodzaje - suchy i tłusty. Suchy pojawia się w formie białych, łuszczących się, sypkich łusek, które często są zauważalne na całej długości włosów, na ubraniach. Generalnie nie jest niebezpieczny, jeżeli występuje od czasu do czasu w małych ilościach - jest to bowiem normalne następstwo złuszczania się naskórka. Tłusty nie jest już tak łatwo zauważalny gołym okiem. Pojawiają się przy tym schorzeniu żółte, tłuste zmiany na powierzchni skóry głowy. Często towarzyszy temu przetłuszczanie się skóry głowy, czy łojotok. Pojawia się tutaj często swędzenie skóry głowy, po podrapaniu się po głowie, zbiera się za paznokciami maź.

Z każdym rodzajem łupieżu trzeba wybrać się do specjalisty. Leczenie na własną rękę nie jest najlepszym sposobem! Łupież to choroba, którą trzeba leczyć, a nie 'maskować'!
 


ŚWIĄD!

 
Świąd to odczucie skóry wywołujące drapanie. Może mieć postać uogólnioną lub miejscową. Często powoduje dyskomfort i wpływa na jakość życia. Powoduje nerwowość, drażliwość, wpływa na relacje z otoczeniem.
 
Jest kilka przyczyn pojawienia się świądu m.in. choroby skórne, choroby narządów wewnętrznych, alergie... Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny pojawienia się świądu! Wiele chorób można ze sobą pomylić, wymienimy tutaj te najbardziej popularne (opisane zostaną w kolejnych postach!):
1. Atopowe zapalenie skóry
2. Łojotokowe zapalenie skóry
3. Łuszczyca
4. Świerzb
5. Grzybica
6. Pokrzywka

Jeżeli na twojej skórze pojawiły się dziwne plamy, czerwone, różowe, z łuską, z łojotokiem, jeżeli masz na skórze rumień - a w dodatku swędzi - udaj się do specjalisty! Pojedynczą plamę łatwo zaleczyć, ale nieleczona i pozostawiona sama sobie może spowodować przykre konsekwencje - rozniesienia się na całe ciało! Specjalista nie tylko przepisze odpowiedni lek, ale zaleci odpowiednią pielęgnację skóry - zapobiegawczo.
  TRĄDZIK!

Granica pomiędzy skórą z niedoskonałościami a  trądzikiem jest płynna. Generalnie rzecz biorąc, mianem trądziku określa się  trądzik pospolity, stanowiący najpowszechniej występującą formę trądziku, który pojawia się począwszy od okresu dojrzewania, szczególnie na twarzy i plecach danej osoby. W zależności od stopnia nasilenia widocznych objawów, można wyróżnić następujące stopnie trądziku pospolitego:
- trądzik zaskórnikowy
- trądzik grudkowo-krostkowy, który występuje w sytuacji, kiedy bakterie zasiedlają zaskórnik i powodują wtórny stan zapalny wokół zaskórnika, tworząc grudki i krosty.
- trądzik skupiony, który objawia się bolesnymi guzkami i ropniami z przetokami na twarzy i górnej części ciała, często pozostawiającymi po zagojeniu blizny

Z trądzikiem również należy udać się lekarza. Nie warto cierpieć i próbować leczyć płynami ze sklepów. Do każdego trądziku należy dobrać odpowiednią kurację, czasem nie tylko zewnętrzną, ale również i wewnętrzną. Przyczyna może tkwić w chorobach wątroby, uczuleniach i wielu innych. Masz trądzik? IDŹ DO LEKARZA!

 

WYSYPKA!

Wyskoczyła... i zeszła. Znowu wyskoczyła... i znowu zeszła. Wysypki skórne mogą być spowodowane różnymi zaburzeniami - od błahych do poważnych. Warto się im przyjrzeć dokładniej. Czy są czerwone, swędzące, z białym płynem? Czy towarzyszy im ból głowy? Świąd? Problemy z oddychaniem?  Jest wiele rodzajów wysypek, ale praktycznie z każdą lepiej udać się do lekarza.

Wysypka to nie tylko uczulenie. Wysypka może być objawem chorób wewnętrznych! Jeżeli nastąpiła wysypka - należy bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu i nie zwlekać z badaniami, choćby podstawowymi. Lekarz pierwszego kontaktu będzie wiedział jak was pokierować.

 

Na dziś to by było na tyle. I tak podejrzewam, że mogłam was zanudzić. ;) Ostatnio jednak  dorobiłam się wysypu łojotokowego zapalenia skóry. Wysyp  nastąpił po raz pierwszy, jednak dopiero teraz widzę, że mogłam zmniejszyć objawy wysypu - odpowiednio pielęgnując skórę. Bagatelizowałam łupież tłusty, bagatelizowałam trądzik... i mam. Nie jest to nic przyjemnego, dlatego będę was tu męczyć, abyście chodziły do lekarza, jak tylko zauważycie coś niepokojącego na swej skórze. Warto!

J.


10 komentarzy:

 1. Bardzo użyteczne post. Ja niestety nie mam problemu z niczym z tych rzeczy, ale za to mój brat ma i warto wiedzieć co trzeba zrobić ;)

  Zapraszam do mnie i pozdrawiam ;) Zuzia♥
  http://funandfashion98.blogspot.dk/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba na szcześccie nie masz problemu ze skórą, a nie niestety! ;)

   Usuń
 2. GENIALNY POST! Bardzo użyteczny, a nie każdy podejmuje się tematu
  wspaniale ♡
  pozdrawiam:* OLA

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietny post :) Bardzo użyteczny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post ;) na szczęście nie borykam się z żadnym z wyżej wymienionych problemów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Edukacja społeczeństwa w zakresie chorób skóry jest w dalszym ciągu niestety bardzo niska... Brawo dziewczyny za taki ciekawy post i pomoc w uświadamianiu ludzi, że niektórych problemów nie wolno bagatelizować! Pozdrawiam :-*

  OdpowiedzUsuń
 6. Super post, dużo osób bagatelizuje takie objawy, a one mogą świadczyć o poważniejszych chorobach :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Więcej porad na temat trądziku…

  OdpowiedzUsuń

Jesteśmy wdzięczne za wszystkie pozostawione komentarze ;))
Są one dla nas wskazówką, że Wam się u Nas podoba.
Pozdrawiamy ;)